DSTL-0418-24
Manufacturer:
Delta Electronics / Fans
Part Number:
DSTL-0418-24
Category:
Solenoids
Description:
SOLENOID PULL CONTINUOUS 24V
Manufacturer :
Delta Electronics / Fans
Category :
Solenoids
Bushing Thread :
DC Resistance (DCR) :
407Ohm
Diameter - Shaft :
0.156" (3.97mm)
Duty Cycle :
Continuous
Mounting Type :
Chassis Mount
Power (Watts) :
1.4 W
Product Status :
Active
Shaft Detail :
Round
Size / Dimension :
0.504" Dia x 0.689" L (12.80mm x 17.50mm)
Stroke Length :
0.125" (3.18mm)
Technology :
Electromechanical
Termination Style :
Wire Leads with Connector
Type :
Closed Frame (Pull), Tubular
Voltage - Rated :
24VDC