DSML-1153-24E
Part Number:
DSML-1153-24E
Description:
SOLENOID LATCH PULL INTER 24V
DC Resistance (DCR) :
29Ohm
Diameter - Shaft :
0.438" (11.13mm)
Duty Cycle :
Intermittent
Power (Watts) :
20 W
Shaft Detail :
Clevis
Size / Dimension :
2.010" L x 1.000" W x 1.220" H (51.05mm x 25.40mm x 30.99mm)
Stroke Length :
0.750" (19.05mm)
Termination Style :
Quick Connect - 0.110"/0.187"
Type :
Open Frame Latching (Pull)
Voltage - Rated :
24VDC