DSOL-0844-24
Manufacturer:
Delta Electronics / Fans
Part Number:
DSOL-0844-24
Category:
Solenoids
Description:
SOLENOID PULL CONTINUOUS 24V
Manufacturer :
Delta Electronics / Fans
Category :
Solenoids
Bushing Thread :
DC Resistance (DCR) :
29Ohm
Diameter - Shaft :
0.313" (7.95mm)
Duty Cycle :
Continuous
Mounting Type :
Chassis Mount
Power (Watts) :
20 W
Product Status :
Active
Shaft Detail :
Clevis
Size / Dimension :
1.730" L x 0.840" W x 1.130" H (43.94mm x 21.34mm x 28.70mm)
Stroke Length :
0.500" (12.70mm)
Technology :
Electromechanical
Termination Style :
Wire Leads
Type :
Open Frame (Pull)
Voltage - Rated :
24VDC