DSTL-0829-12
Manufacturer:
Delta Electronics / Fans
Part Number:
DSTL-0829-12
Category:
Solenoids
Description:
SOLENOID PULL CONTINUOUS 12V
In Stock:
99
Manufacturer :
Delta Electronics / Fans
Category :
Solenoids
Bushing Thread :
3/4-16 UNF-2A
DC Resistance (DCR) :
2Ohm
Diameter - Shaft :
0.307" (7.80mm)
Duty Cycle :
10%, 10sec On Max
Mounting Type :
Chassis Mount
Power (Watts) :
72 W
Product Status :
Active
Shaft Detail :
Clevis
Size / Dimension :
0.961" Dia x 1.142" L (24.40mm x 29.00mm)
Stroke Length :
0.500" (12.70mm)
Technology :
Electromechanical
Termination Style :
Wire Leads with Connector
Type :
Closed Frame (Pull), Tubular
Voltage - Rated :
12VDC