DSMS-0730-18
Manufacturer:
Delta Electronics / Fans
Part Number:
DSMS-0730-18
Category:
Solenoids
Description:
SOLENOID PUSH PULSE 18V
In Stock:
23
Manufacturer :
Delta Electronics / Fans
Category :
Solenoids
Bushing Thread :
DC Resistance (DCR) :
9.4Ohm
Diameter - Shaft :
0.236" (6.00mm)
Duty Cycle :
Pulse
Mounting Type :
Chassis Mount
Power (Watts) :
34 W
Product Status :
Active
Shaft Detail :
Clevis
Size / Dimension :
1.181" L x 0.630" W x 0.551" H (30.00mm x 16.00mm x 14.00mm)
Stroke Length :
0.138" (3.50mm)
Technology :
Electromechanical
Termination Style :
Wire Leads with Connector
Type :
Open Frame Latching (Push)
Voltage - Rated :
18VDC