DSOL-1333-12A
Manufacturer:
Delta Electronics / Fans
Part Number:
DSOL-1333-12A
Category:
Solenoids
Description:
SOLENOID PULL CONTINUOUS 12V
In Stock:
70
Manufacturer :
Delta Electronics / Fans
Category :
Solenoids
Bushing Thread :
DC Resistance (DCR) :
13.5Ohm
Diameter - Shaft :
0.500" (12.70mm)
Duty Cycle :
Continuous
Mounting Type :
Chassis Mount
Power (Watts) :
10 W
Product Status :
Active
Shaft Detail :
Clevis
Size / Dimension :
1.250" L x 1.280" W x 1.380" H (32.51mm x 31.75mm x 35.05mm)
Stroke Length :
0.500" (12.70mm)
Technology :
Electromechanical
Termination Style :
Quick Connect
Type :
Open Frame (Pull)
Voltage - Rated :
12VAC