DSML-0630-12E
Manufacturer:
Delta Electronics / Fans
Part Number:
DSML-0630-12E
Category:
Solenoids
Description:
SOLENOID LATCH PULL INTER 12V
In Stock:
88
Manufacturer :
Delta Electronics / Fans
Category :
Solenoids
Bushing Thread :
DC Resistance (DCR) :
16Ohm
Diameter - Shaft :
0.250" (6.35mm)
Duty Cycle :
Intermittent
Mounting Type :
Chassis Mount
Power (Watts) :
9 W
Product Status :
Active
Shaft Detail :
Clevis
Size / Dimension :
1.200" L x 0.750" W x 0.750" H (29.46mm x 19.05mm x 19.05mm)
Stroke Length :
0.500" (12.70mm)
Technology :
Electromechanical
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Type :
Open Frame Latching (Pull)
Voltage - Rated :
12VDC