DSOL-0630-18C
Manufacturer:
Delta Electronics / Fans
Part Number:
DSOL-0630-18C
Category:
Solenoids
Description:
DC SOLENOID, OPEN FRAME PULL TYP
In Stock:
71
Manufacturer :
Delta Electronics / Fans
Category :
Solenoids
Bushing Thread :
DC Resistance (DCR) :
66Ohm
Diameter - Shaft :
0.250" (6.35mm)
Duty Cycle :
Continuous
Mounting Type :
Chassis Mount
Power (Watts) :
4.8 W
Product Status :
Active
Shaft Detail :
Clevis
Size / Dimension :
1.160" L x 0.750" W x 0.750" H (29.46mm x 19.05mm x 19.05mm)
Stroke Length :
0.500" (12.70mm)
Technology :
Electromechanical
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Type :
Open Frame (Pull)
Voltage - Rated :
18VDC