PD1-108-28-SE-485
Manufacturer:
TRINAMIC Motion Control GmbH
Part Number:
PD1-108-28-SE-485
Category:
Stepper Motors
Description:
MECHATRONIC DRIVE WITH STEPPER M
Manufacturer :
TRINAMIC Motion Control GmbH
Category :
Stepper Motors
Accuracy :
Coil Resistance :
Coil Type :
Bipolar
Current Rating (Amps) :
560 mA
Diameter - Shaft :
0.197" (5.00mm)
Features :
Integrated Controller, Flatted Shaft
Length - Shaft and Bearing :
0.787" (20.00mm)
Mounting Hole Spacing :
0.906" (23.00mm)
NEMA Frame Size :
11
Operating Temperature :
-40°C ~ 45°C
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
Square - 1.102" x 1.102" (28.00mm x 28.00mm)
Step Angle :
1.8°
Steps per Revolution :
200
Termination Style :
Connector
Torque - Holding (oz-in / mNm) :
7.08 / 50
Type :
Hybrid
Voltage - Rated :
24VDC