QSH5718-76-28-189-10K
Manufacturer:
TRINAMIC Motion Control GmbH
Part Number:
QSH5718-76-28-189-10K
Category:
Stepper Motors
Description:
STEP MOTOR HYBRID NEMA23 ENC 100
In Stock:
1
Manufacturer :
TRINAMIC Motion Control GmbH
Category :
Stepper Motors
Accuracy :
±5%
Coil Resistance :
1.13 Ohms
Coil Type :
Bipolar
Current Rating (Amps) :
2.8 A
Diameter - Shaft :
0.250" (6.35mm)
Features :
Flatted Shaft
Length - Shaft and Bearing :
0.945" (24.00mm)
Mounting Hole Spacing :
1.856" (47.14mm)
NEMA Frame Size :
23
Operating Temperature :
-20°C ~ 50°C
Product Status :
Active
Size / Dimension :
Square - 2.220" x 2.220" (56.40mm x 56.40mm)
Step Angle :
1.8°
Steps per Revolution :
200
Termination Style :
Wire Leads
Torque - Holding (oz-in / mNm) :
267.6 / 1890
Type :
Hybrid
Voltage - Rated :
3.2VDC