BL-C41/I-33N-LC20.3
Manufacturer:
American Bright
Part Number:
BL-C41/I-33N-LC20.3
Category:
Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Description:
T-1 3/4 HER DIFF PCB LED W/ LEAD
Manufacturer :
American Bright
Category :
Color :
Red
Configuration :
Single
Current :
20mA
Lens Size :
4.80mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Type :
Diffused, Red
Millicandela Rating :
40mcd
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Product Status :
Active
Viewing Angle :
40°
Voltage Rating :
2.1V