L2C5-50701204E1300
Manufacturer:
Lumileds
Part Number:
L2C5-50701204E1300
Category:
COBs, Engines, Modules, Strips
Description:
LED COB LUXEON CL WHT RECT 5000K
In Stock:
17
Manufacturer :
Lumileds
Category :
COBs, Engines, Modules, Strips
CCT (K) :
5000K 3-Step MacAdam Ellipse
Color :
White, Cool
Configuration :
Rectangle
CRI (Color Rendering Index) :
70
Current - Max :
900mA
Current - Test :
450mA
Features :
Height :
1.50mm
Lens Type :
Flat
Light Emitting Surface (LES) :
13.00mm Dia
Lumens/Watt @ Current - Test :
160 lm/W
Luminous Flux @ Current/Temperature :
2509lm (Typ)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
20.00mm L x 24.00mm W
Temperature - Test :
85°C
Type :
Chip On Board (COB)
Viewing Angle :
115°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
34.8V