BXEB-L0140F-27G0500-H-C3
Manufacturer:
Bridgelux, Inc.
Part Number:
BXEB-L0140F-27G0500-H-C3
Category:
COBs, Engines, Modules, Strips
Description:
F90 EB GEN 3 LED MODULE, 140 MM,
Manufacturer :
Bridgelux, Inc.
Category :
COBs, Engines, Modules, Strips
CCT (K) :
2700K 3-Step MacAdam Ellipse
Color :
White, Warm
Configuration :
Linear Light Strip
CRI (Color Rendering Index) :
90
Current - Max :
154mA
Current - Test :
77mA
Features :
With Connector
Height :
6.10mm
Lens Type :
Flat
Light Emitting Surface (LES) :
Lumens/Watt @ Current - Test :
188 lm/W
Luminous Flux @ Current/Temperature :
552lm (Typ)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
140.00mm L x 20.00mm W
Temperature - Test :
45°C
Type :
LED Module
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
38.1V