AB-FD01230-19712-8A1-12S
Manufacturer:
American Bright
Part Number:
AB-FD01230-19712-8A1-12S
Category:
COBs, Engines, Modules, Strips
Description:
12VDC IP68 LIGHT STRIP, 120LED/M
Manufacturer :
American Bright
Category :
COBs, Engines, Modules, Strips
CCT (K) :
3000K
Color :
White, Warm
Configuration :
Linear Light Strip, Flexible
CRI (Color Rendering Index) :
80
Current - Max :
Current - Test :
660mA
Features :
IP67
Height :
6.50mm
Lens Type :
Flat
Light Emitting Surface (LES) :
Lumens/Watt @ Current - Test :
91 lm/W
Luminous Flux @ Current/Temperature :
720lm
Product Status :
Active
Size / Dimension :
5000.00mm L x 14.50mm W
Temperature - Test :
25°C
Type :
LED Module
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
12V