SFT-10-B-F35-EPC
Manufacturer:
Luminus Devices
Part Number:
SFT-10-B-F35-EPC
Category:
Color LED Lighting
Description:
LED SFT10 BLUE 455NM SMD
Manufacturer :
Luminus Devices
Category :
Color LED Lighting
Color :
Blue
Current - Max :
3A
Current - Test :
700mA
Height - Seated (Max) :
0.029" (0.74mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
16 lm/W
Luminous Flux @ Current/Temperature :
34lm (Typ)
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1414 (3535 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.138" L x 0.138" W (3.50mm x 3.50mm)
Supplier Device Package :
SMD
Temperature - Test :
25°C
Viewing Angle :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3V