MP-2835-1100-FR
Manufacturer:
Luminus Devices
Part Number:
MP-2835-1100-FR
Category:
Color LED Lighting
Description:
LED MP2835
Manufacturer :
Luminus Devices
Category :
Color LED Lighting
Color :
Far Red
Current - Max :
500mA
Current - Test :
60mA
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
Luminous Flux @ Current/Temperature :
45mW (Typ)
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1113 (2835 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Size / Dimension :
0.110" L x 0.138" W (2.80mm x 3.50mm)
Supplier Device Package :
2835
Temperature - Test :
25°C
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.9V