E91F3J1VNT821MU50T
Manufacturer:
Chemi-Con
Part Number:
E91F3J1VNT821MU50T
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 385V SNAP
Manufacturer :
Chemi-Con
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
820 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
118mOhm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
2.067" (52.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.984" (25.00mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Polarization :
Polar
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
5.005 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
3.5 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
1.772" Dia (45.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
385 V