NHD-0108FZ-RN-YBW
Manufacturer:
Newhaven Display, Intl.
Part Number:
NHD-0108FZ-RN-YBW
Category:
LCD, OLED Character and Numeric
Description:
LCD MOD 8 DIG 8 X 1 REFLECTIVE
Manufacturer :
Newhaven Display, Intl.
Category :
Background Color :
Green
Backlight :
Without Backlight
Character Format :
5 x 8 Dots
Character Size :
10.80mm H x 6.50mm W
Controller Type :
Display Format :
8 x 1
Display Mode :
Reflective
Display Type :
STN - Super-Twisted Nematic
Dot Size :
1.30mm W x 1.30mm H
Interface :
Parallel
Number of Characters :
8
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Outline L x W x H :
84.00mm x 44.00mm x 9.00mm
Product Status :
Active
Text Color :
Blue
Viewing Area :
64.50mm L x 16.40mm W
Voltage - Supply :
5V