VI-508-DP-FH-W
Manufacturer:
Varitronix International Ltd.
Part Number:
VI-508-DP-FH-W
Category:
LCD, OLED Character and Numeric
Description:
LCD MOD 5DIG 5 X 1 TRANSFLECTIVE
Manufacturer :
Varitronix International Ltd.
Category :
Background Color :
Backlight :
Without Backlight
Character Format :
7-Segment
Character Size :
10.16mm H x 4.83mm W
Controller Type :
Display Format :
5 x 1
Display Mode :
Transflective
Display Type :
TN - Twisted Nematic
Dot Size :
Interface :
Number of Characters :
5
Operating Temperature :
-30°C ~ 80°C
Outline L x W x H :
50.80mm x 30.48mm x 2.80mm
Product Status :
Active
Text Color :
Viewing Area :
45.72mm L x 17.78mm W
Voltage - Supply :
3V