AFY240320A1-2.8INTH-R
Manufacturer:
Orient Display
Part Number:
AFY240320A1-2.8INTH-R
Category:
LCD, OLED, Graphic
Description:
2.8'' HIGH BRIGHT IPS TFT W RTP
In Stock:
23
Manufacturer :
Orient Display
Category :
LCD, OLED, Graphic
Background Color :
Red/Green/Blue
Backlight :
LED - White
Controller Type :
ST7789V
Diagonal Screen Size :
2.8" (71.12mm)
Display Mode :
Transmissive
Display Type :
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Dot Pixels :
240 x 320
Graphics Color :
Red, Green, Blue (RGB)
Interface :
MCU, RGB, SPI
Product Status :
Active
Touchscreen :
Resistive
Viewing Area :
43.20mm W x 57.60mm H