ACSC56-41SRWA-F01
Manufacturer:
Kingbright
Part Number:
ACSC56-41SRWA-F01
Category:
LED Character and Numeric
Description:
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL RED 10SMD
In Stock:
16
Manufacturer :
Kingbright
Category :
LED Character and Numeric
Color :
Red
Common Pin :
Common Cathode
Current - Test :
20mA
Digit/Alpha Size :
0.56" (14.22mm)
Display Format :
Display Type :
7-Segment
Millicandela Rating :
26mcd
Number of Characters :
1
Package / Case :
10-SMD, No Lead
Power Dissipation (Max) :
75mW
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.669" H x 0.488" W x 0.148" D (17.00mm x 12.40mm x 3.75mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.85V