AU3535A-ZIR-700MA
Manufacturer:
Solidlite
Part Number:
AU3535A-ZIR-700MA
Category:
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
Description:
3535 700MA 950NM IR LED CERAMIC
In Stock:
410
Manufacturer :
Solidlite
Category :
Current - DC Forward (If) (Max) :
1A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Orientation :
Top View
Package / Case :
1414 (3535 Metric)
Product Status :
Active
Radiant Intensity (Ie) Min @ If :
210mW/sr @ 700mA (Typ)
Type :
Infrared (IR)
Viewing Angle :
90°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.8V