AC3535L-YRR-1000MA
Manufacturer:
Solidlite
Part Number:
AC3535L-YRR-1000MA
Category:
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
Description:
3535 1000MA 850NM IR LED 150
In Stock:
490
Manufacturer :
Solidlite
Category :
Current - DC Forward (If) (Max) :
1.5A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Orientation :
Top View
Package / Case :
1414 (3535 Metric)
Product Status :
Active
Radiant Intensity (Ie) Min @ If :
175mW/sr @ 1A
Type :
Infrared (IR)
Viewing Angle :
150°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.1V