B2851IR--70C000154U1930
Manufacturer:
Harvatek Corporation
Part Number:
B2851IR--70C000154U1930
Category:
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
Description:
1.0(L)X 0.5 (W)X 0. 5 (H) MM IR
Manufacturer :
Harvatek Corporation
Category :
Current - DC Forward (If) (Max) :
70mA
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Orientation :
Top View
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Radiant Intensity (Ie) Min @ If :
4mW/sr @ 70mA
Type :
Infrared (IR)
Viewing Angle :
140°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.7V