23-21/R6C-AM1N2AY/2A
Manufacturer:
Everlight Electronics
Part Number:
23-21/R6C-AM1N2AY/2A
Category:
LED Indication - Discrete
Description:
LED SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Red
Configuration :
Current - Test :
5mA
Features :
Height (Max) :
1.20mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
1.40mm x 1.60mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
31.5mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension :
3.20mm L x 1.60mm W
Supplier Device Package :
Viewing Angle :
130°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.85V