19-213/GPC-AL1M2L/3T
Manufacturer:
Everlight Electronics
Part Number:
19-213/GPC-AL1M2L/3T
Category:
LED Indication - Discrete
Description:
LED SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Green
Configuration :
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
0.70mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
1.20mm x 0.80mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
20mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
1.60mm L x 0.80mm W
Supplier Device Package :
0603
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V