19-21/BHC-AN1P2/3T
Manufacturer:
Everlight Electronics
Part Number:
19-21/BHC-AN1P2/3T
Category:
LED Indication - Discrete
Description:
LED SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Blue
Configuration :
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
1.00mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
1.20mm x 0.80mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
50.25mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension :
1.60mm L x 0.80mm W
Supplier Device Package :
0603
Viewing Angle :
100°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.3V