C566D-GFF-CY34Q8S1
Manufacturer:
Cree LED
Part Number:
C566D-GFF-CY34Q8S1
Category:
LED Indication - Discrete
Description:
LED GREEN DIFFUSED 5MM OVAL T/H
Manufacturer :
Cree LED
Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Green
Configuration :
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
9.55mm
Lens Color :
Lens Size :
5.20mm x 4.60mm
Lens Style :
Oval with Domed Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
9500mcd
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
5.20mm L x 4.60mm W
Supplier Device Package :
5mm Round
Viewing Angle :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.4V