95-21SUGC/S400-A4/TR10
Manufacturer:
Everlight Electronics
Part Number:
95-21SUGC/S400-A4/TR10
Category:
LED Indication - Discrete
Description:
LED BLUE CLEAR Z-BEND SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Blue
Configuration :
Standard
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
2.90mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
1.90mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
2300mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2-SMD, Z-Bend
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.10mm L x 2.20mm W
Supplier Device Package :
Z-Bend
Viewing Angle :
25°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.3V