67-21/R6C-AP2R1B/2T
Manufacturer:
Everlight Electronics
Part Number:
67-21/R6C-AP2R1B/2T
Category:
LED Indication - Discrete
Description:
LED RED CLEAR 2PLCC SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Red
Configuration :
Standard
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
2.10mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
2.40mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
99mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.10mm L x 2.70mm W
Supplier Device Package :
2-PLCC
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.05V