VLMY235T2V1-GS08
Manufacturer:
Vishay Semiconductor - Opto Division
Part Number:
VLMY235T2V1-GS08
Category:
LED Indication - Discrete
Description:
MINI SMD POWER LED YELLOW
Manufacturer :
Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Yellow
Configuration :
Standard
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
1.40mm
Lens Color :
Lens Size :
1.50mm x 0.90mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Millicandela Rating :
520mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.05mm L x 1.40mm W
Supplier Device Package :
SMD MiniLED
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.1V