B1591UD--20C000112U1930
Manufacturer:
Harvatek Corporation
Part Number:
B1591UD--20C000112U1930
Category:
LED Indication - Discrete
Description:
3.2(L)X1.6(W)X1.85(H) MM
Manufacturer :
Harvatek Corporation
Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Orange
Configuration :
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
1.95mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
1.62mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
1800mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.20mm L x 1.60mm W
Supplier Device Package :
1206
Viewing Angle :
20°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V