B2972UDUG20D000214U1930
Manufacturer:
Harvatek Corporation
Part Number:
B2972UDUG20D000214U1930
Category:
LED Indication - Discrete
Description:
1.6(L)X0.8(W)X0.5(H) MM ORANGE/Y
Manufacturer :
Harvatek Corporation
Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Orange, Yellow-Green
Configuration :
Independent
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
0.60mm
Lens Color :
Lens Size :
1.60mm x 0.80mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
71.5mcd Orange, 71.5mcd Yellow-Green
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.60mm L x 0.80mm W
Supplier Device Package :
0603
Viewing Angle :
140° Orange, 160° Yellow-Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V Orange, 2.1V Yellow-Green