R20WHT-F-0160
Manufacturer:
Bivar, Inc.
Part Number:
R20WHT-F-0160
Category:
LED Indication - Discrete
Description:
LED COOL WHITE CLEAR T/H
Manufacturer :
Bivar, Inc.
Category :
LED Indication - Discrete
Color :
White, Cool
Configuration :
Standard
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
4.40mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
7.60mm
Lens Style :
Square with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
600mcd
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
4-DIP (0.200", 5.08mm)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
7.60mm L x 7.60mm W
Supplier Device Package :
Viewing Angle :
160°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.4V