C41-NKG28H-NWO
Manufacturer:
Visual Communications Company, LLC
Part Number:
C41-NKG28H-NWO
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Description:
PMI .250" LED 28V TAB DIFF GREEN
Manufacturer :
Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
15mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Green
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
7.11mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
10000mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.25" (6.35mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
PC Pin
Type :
LED
Viewing Angle :
15°
Voltage :
28V