905W-NWA28H-O
Manufacturer:
Visual Communications Company, LLC
Part Number:
905W-NWA28H-O
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Description:
PMI .290" 28VDC NO LENS WIRE AMB
Manufacturer :
Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
16.5mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Amber
Lens Color :
Lens Size :
Lens Style :
Lens Transparency :
Millicandela Rating :
7500mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.29" (7.37mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
Wire Leads - 6" (152.40mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
30°
Voltage :
28V