54W-NWA120-CAO
Manufacturer:
Visual Communications Company, LLC
Part Number:
54W-NWA120-CAO
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Description:
PMI .312" 120VAC FLUSH WIRE AMBE
Manufacturer :
Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
3.5mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Amber
Lens Color :
Amber
Lens Size :
8.80mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
2800mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.31" (7.92mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
AC
Termination Style :
Wire Leads - 6" (152.40mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
30°
Voltage :
120V