SSI-LXR3612ID-300
Manufacturer:
Lumex, Inc.
Part Number:
SSI-LXR3612ID-300
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Description:
LED PANEL INDICATOR RED 2V
Manufacturer :
Lumex, Inc.
Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
30mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Red
Lens Size :
3mm, T-1
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
30mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.24" (6.10mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
Wire Leads - 12" (304.80mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
60°
Voltage :
2V