KB05KW01-5C24-JC
Manufacturer:
NKK Switches
Part Number:
KB05KW01-5C24-JC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Description:
INDICATOR
Manufacturer :
NKK Switches
Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
10mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Red
Lens Size :
14.00mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
Panel Cutout Dimensions :
0.48" (12.30mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
Solder Lug
Type :
LED
Viewing Angle :
Voltage :
24V