KB03KW01-5C24-JC
Manufacturer:
NKK Switches
Part Number:
KB03KW01-5C24-JC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Description:
SW IND PB RECT RED LED 24V SLD
Manufacturer :
NKK Switches
Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
10mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Red
Lens Size :
16.10mm x 11.60mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
Panel Cutout Dimensions :
0.48" (12.19mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
AC
Termination Style :
Type :
LED
Viewing Angle :
Voltage :
24V